زندگی آب تنی کردن در حوضچه اکنون است

نظریه رشد شناختی-مرحله ای پیاژه و نوپیاژه‌ای ها

نظریه رشد شناختی

در مقالاتی که در ادامه منتشر شده است نظریه رشد شناختی – مرحله ای پیاژه و نویپاژه‌ای‌ها توضیح داده خواهند شد. پیاژه و نظریه رشد شناختی او مهم‌ترین نظریه در روانشناسی رشد کودک است. پیاژه در نظریه‌اش به صورت مرحله به مرحله رشد ذهن کودک و نحوه اکتشاف جهان توسط او را بررسی کرده است.  ابتدا گرایش‌های کلی نظریه‌ی او را مطرح خواهیم کرد. در ادامه مراحل رشد و تغییرات شناختی و در پایان مکانیسم‌های رشد در نظریه پیاژه را بررسی خواهیم کرد. در نهایت کارهای بعد از پیاژه و اصلاحاتی که در نظریه او ایجاد شده است را بررسی خواهیم کرد. با روان حامی همراه باشید.

 

پیاژه مهم‌ترین شخصیت در روانشناسی رشد است. تأثیر او نه تنها در گرایش‌های روانشناسی که در رشته‌هایی همچون آموزش و فلسفه هم دیده می‌شود. از نظر او مواجهه لحظه به لحظه با اشیاء یا افراد خاص به شیوه‌هایی کلی برای درک جهان می‌انجامد. همزمان با پیشرفت تفکر و طی مراحل مختلف از زمان تولد تا بلوغ، فهم از جان در دوره‌ی رشد تغییر می‌کند. علاوه بر این، خود کودکان این دانش را به طور فعال می‌سازند.

نظریه نظریه رشد شناختی پنج خصوصیت برجسته دارد: معرفت‌شناسی تکوینی، رویکرد بیولوژیک، ساخت گرایی، رویکرد مرحله‌ای و روش‌شناسی پیاژه.

تلگرام روان حامییک راه ساده و آسان برای اطلاع از مطالب جدید سایت و ارتباط با ما کانال تلگرام ماست. در تلگرام ravanhami@ با ما همراه باشید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روان حامی می باشد. طراحی توسط گروه دیجیتال مارکتینگ اپتیسان